Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου 2013

2η Αγωνιστική: Δόξα Γαλιάς-Ρωμανός 0-2

Ήττα σοκ υπέστη εντός έδρας η Δόξα Γαλιάς ,με σκορ 0-2 από το Ρωμανό για το πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Α1 ΕΠΣΗ.
Στο παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Δήμου Φαιστού "Μανώλης Στεφανουδάκης" έγιναν πολλές ευκαιρίες και αρκετές κλασικές ,ειδικά από τους γηπεδούχους οι οποίες όμως δεν συνοδεύτηκαν με την επίτευξη κάποιου τέρματος άλλοτε από αστοχία και άλλοτε από τις εκπληκτικές αποκρούσεις του τερματοφύλακα του Ρωμανού ,Κώστα Λιουδάκη.
Στο πρώτο ημίχρονο η Δόξα Γαλιάς απείλησε αρχικά με τον Πολεμαρχάκη του οποίου η κοντινή προβολή βρήκε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων και στη συνέχεια με τον Κλαούντιο ο οποίος από κοντά κι αυτός πλάσαρε άουτ.
Κι εκεί που η Δόξα Γαλιάς είχε τον έλεγχο του αγώνα και έδειχνε να μην απειλείται ,ο Ρωμανός έκανε το 0-1.
Σε πολύ όμορφα εκτελεσμένη αντεπίθεση ο Τραβαγιάκης έκανε την βαθιά μπαλιά στον Μάρκου και ο τελευταίος με ψηλοκρεμαστό σουτ έβαλε την ομάδα της Ελιάς σε θέση οδηγού στο 35'.
Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου με τις δυο ομάδες να κατευθύνονται προς τα αποδυτήρια.
Με την έναρξη του δευτέρου 45λέπτου ο Κλαούντιο σούταρε για τη Δόξα ,όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.
Στο 54' ήταν η σειρά του Γιώργου Καργιωτάκη να απειλήσει ,όμως το σουτ που επιχείρησε δε βρήκε στόχο.
Πέντε λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 59' η Δόξα βγήκε ξανά στην επίθεση ,ο Κλαούντιο έκανε το πλασέ όμως ο Λιουδάκης απέκρουσε και στην επαναφορά της μπάλας ο Κώττης πλάσαρε με τον Λιουδάκη να πραγματοποιεί εξαιρετική επέμβαση και να σώζει εκ νέου.
Κι εκεί που η ομάδα της Γαλιάς πίεζε για την ισοφάριση ,ο Ρωμανός ξανά με μια αντεπίθεση διπλασίασε τα τέρματα του.
Ο Μωραιτάκης βγήκε μόνος του με τον τερματοφύλακα της Δόξας ,πλασάροντας τον εύστοχα και γράφοντας το 0-2 στο 71'.
Στο 73' η Γαλιά προσπάθησε να μειώσει όμως το δυνατό σουτ του Παπαδάκη απέκρουσε ο Λιουδάκης.
Επίσης στο 78' δυνατό σουτ του Γιώργου Καργιωτάκη βρήκε στο δοκάρι του γκολκίπερ του Ρωμανού ,παραμένοντας το 0-2 ,το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
Άριστα για τη διαιτησία του κ. Μανδαλενάκη στο συγκεκριμένο ματς.