Κυριακή 11 Νοεμβρίου 2012

9η Αγωνιστική: Δόξα Γαλιάς-Ατρόμητος 2-1

Νίκη που την διατηρεί στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος της Α2 ΕΠΣΗ πέτυχε η Δόξα Γαλιάς απέναντι στον Ατρόμητο ,σε παιχνίδι που διεξήχθη στο Στάδιο Μοιρών ''Μανώλης Στεφανουδάκης'' το Σάββατο το απόγευμα.
Η ομάδα της Γαλιάς μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και στο 11' ο Βενιανάκης με ωραίο σουτ σημάδεψε το δοκάρι της εστίας.
Στο 16' ο Ξημεράκης σε σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο.
Επίσης στο 24' ο ίδιος παίκτης πέτυχε γκολ,το οποίο σωστά ακυρώθηκε ,αφού προήλθε από θέση οφσάιντ.
Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Σουλτάτου να απειλήσει με σουτ ,το οποίο απέκρουσε εντυπωσιακά ο γκολκίπερ των φιλοξενουμένων.
Ο Ξημεράκης ήταν αυτός που έλυσε το γόρδιο δεσμό και με όμορφη ενέργεια πέτυχε το 1-0 στο 40' ,που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε σε πιο χαμηλούς ρυθμούς με τη Δόξα να ψάχνει το γκολ με το οποίο θα κλείδωνε το ματς.
Στο 63' ο Βαφάκης αστόχησε από πολύ κοντινή απόσταση σε σουτ που πραγματοποίησε.
Η Δόξα είχε τη συνεχή κατοχή της μπάλας καθώς και τον έλεγχο του παιχνιδιού όμως το 1-0 αποτελούσε ένα πολύ εύθραυστο σκορ.
Μέχρι να έρθει ξανά ο Ξημεράκης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και να κάνει το
2-0,σκορπίζοντας τον ενθουσιασμό στον πάγκο αλλά και στους φίλους της ομάδας.
Το μόνο που κατάφερε η ομάδα από την Επισκοπή ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις σε 2-1 με μια πολύ όμορφη εκτέλεση φάουλ του Κεφάκη.